Eaton C0100E5TFB
SKU: CS4842192MPN: C0100E5TFBUPC/EAN: 786680040474
Eaton Type MTE industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 200/230/460v, taps: none, sv: 115v, 55°c, 100 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted two-pole primary fuse block for non-rejection type fuses |
| Primary Voltage | 200/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 100 VA |
Specifications
| SKU | CS4842192 |
|---|---|
| MPN | C0100E5TFB |
| UPC/EAN | 786680040474 |

