Eaton C0750E3HFB
SKU: CS4842464MPN: C0750E3HFBUPC/EAN: 786680006111
Eaton Type MTE industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 208/230/460v, taps: none, sv: 115v, 55°c, 750 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted two-pole primary fuse block for non-rejection type fuses |
| Primary Voltage | 208/230/460 V |
| Secondary Voltage | 115 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 750 VA |
Specifications
| SKU | CS4842464 |
|---|---|
| MPN | C0750E3HFB |
| UPC/EAN | 786680006111 |


