Eaton C0250E5SFB
SKU: CS4842328MPN: C0250E5SFBUPC/EAN: 786680019265
Eaton Type MTE industrial control transformer







Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton, type MTE, industrial control transformer, pv: 208/230/380/460/575v, taps: none, sv: 24/115v, 55°c, 250 va , cu magnet wire
Attributes
| Coil Material | Copper windings |
| Design | MTE |
| Modification 1 | Factory-mounted two-pole primary fuse block for non-rejection type fuses |
| Primary Voltage | 208/230/380/460/575 V |
| Secondary Voltage | 24/115 V |
| Temperature Rating | 55°C |
| Type | Industrial Control Transformer |
| Volt Ampere Rating | 250 VA |
Specifications
| SKU | CS4842328 |
|---|---|
| MPN | C0250E5SFB |
| UPC/EAN | 786680019265 |

