Eaton CN53KN011A
SKU: CS4840805MPN: CN53KN011AAlternate Part #: 3-1930-041AUPC/EAN: 786685874777
Eaton space-saving NEMA motor control contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Contactor, Full voltage reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 3 open enclosure - 90 A, Horizontal mounting, 1 normally open and 1 normally closed auxiliary contact, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Reversing |
| Continuous Ampere Rating | 90 A |
| Nema Frame Size | NEMA Size 3 |
| Overload Relay | XTOE electronic |
| Relay | XTOE electronic |
| Size | 3 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840805 |
|---|---|
| MPN | CN53KN011A |
| Alternate Part # | 3-1930-041A |
| UPC/EAN | 786685874777 |





