Eaton CN53CN011A
SKU: CS4840799MPN: CN53CN011AAlternate Part #: 3-1900-088AUPC/EAN: 786685874715
Eaton space-saving NEMA motor control contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Contactor, Full voltage reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 1 open enclosure - 27 A, Horizontal mounting, 1 normally open and 1 normally closed auxiliary contact, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 27 A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Reversing |
| Continuous Ampere Rating | 27 A |
| Nema Frame Size | NEMA Size 1 |
| Overload Relay | XTOE electronic |
| Relay | XTOE electronic |
| Size | 1 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840799 |
|---|---|
| MPN | CN53CN011A |
| Alternate Part # | 3-1900-088A |
| UPC/EAN | 786685874715 |





