Eaton CN13BN010A
SKU: CS4840552MPN: CN13BN010AAlternate Part #: MSAA150534UPC/EAN: 786685545868
Eaton space-saving NEMA motor control contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Contactor, Full voltage non-reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 0 open enclosure - 18 A, Horizontal mounting, 1 normally open auxiliary contact, 120/60 or 110/50 coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 18 A |
| Coil Voltage | 120/60 or 110/50 |
| Configuration | Non-reversing |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Contact Rating | 18 A |
| Horsepower | 5 hp |
| Nema Frame Size | NEMA Size 0 |
| Overload Relay | XTOE electronic |
| Relay | XTOE electronic |
| Size | 0 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840552 |
|---|---|
| MPN | CN13BN010A |
| Alternate Part # | MSAA150534 |
| UPC/EAN | 786685545868 |





