Eaton CN53KN011TD
SKU: CS4840806MPN: CN53KN011TDAlternate Part #: 3-1930-042AUPC/EAN: 786685874784
Eaton space-saving NEMA motor control contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Contactor, Full voltage reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 3 open enclosure - 90 A, Horizontal mounting, 1 normally open and 1 normally closed auxiliary contact, 24 Vdc coil voltage
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Coil | 24 Vdc |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Configuration | Reversing |
| Continuous Ampere Rating | 90 A |
| Nema Frame Size | NEMA Size 3 |
| Overload Relay | XTOE electronic |
| Relay | XTOE electronic |
| Size | 3 |
| Type | Contactor |
Specifications
| SKU | CS4840806 |
|---|---|
| MPN | CN53KN011TD |
| Alternate Part # | 3-1930-042A |
| UPC/EAN | 786685874784 |




