Eaton A25CGC25CA
SKU: CS4830893MPN: A25CGC25CAAlternate Part #: D1A25CGC25CAUPC/EAN: 782113797960
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 25 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, 1NO, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 25 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830893 |
|---|---|
| MPN | A25CGC25CA |
| Alternate Part # | D1A25CGC25CA |
| UPC/EAN | 782113797960 |



