Eaton A25CGC40C
SKU: CS4830903MPN: A25CGC40CAlternate Part #: 3-4500-003AUPC/EAN: 782113923581
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 40 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 40 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 40 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830903 |
|---|---|
| MPN | A25CGC40C |
| Alternate Part # | 3-4500-003A |
| UPC/EAN | 782113923581 |


