Eaton A27CGC25C016
SKU: CS4831140MPN: A27CGC25C016Alternate Part #: D1A27CGC25C016UPC/EAN: 786685444161
Eaton definite purpose starter

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 25 A, Coil: 440-480 V, 50/60 Hz, 10-16 FLA, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 25 A IFL, 10-16 FLA, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 440-480 Vac, 50/60 Hz |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |
| Model | Starter |
| Overload Range | 10-16 A |
| Overload Relay | 10-16 FLA |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4831140 |
|---|---|
| MPN | A27CGC25C016 |
| Alternate Part # | D1A27CGC25C016 |
| UPC/EAN | 786685444161 |

