Eaton A25CGC25BA
SKU: CS4830891MPN: A25CGC25BAUPC/EAN: 782113745923
Eaton definite purpose starter

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton definite purpose starter, 25 A, Coil: 208-240 V, 50/60 Hz, 1NO, Common control wiring, NEMA Type 1 Enclosed, 25 A IFL, Three-phase, Screw/pressure plate, Non-reversing
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Control Characteristics | Common control |
| Enclosure | NEMA type 1 enclosed |
| Inductive Full Load | 25 A IFL |
| Model | Starter |
| Phase | Three-phase |
| Terminals | Screw/pressure plate |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4830891 |
|---|---|
| MPN | A25CGC25BA |
| UPC/EAN | 782113745923 |



