Eaton AR4HA1NL4R-00LO
SKU: CS4830513MPN: AR4HA1NL4R-00LOUPC/EAN: 786679176597
Eaton enclosed circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton ARMS enclosed circuit breaker, w/ Lock on, 600 A, Interrupt: 100, 65, 35 kAIC (@240, 480, 600 V), Three-pole, 600 V, Digitrip™ 310+ trip unit, ALSI, 600 A, Wiring: (2) #2/0 AWG-500 kcmil, Circuit breaker: LGH, NEMA 3R, ECB w/ ARMS
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | LG |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | ECB w/ ARMS |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | ALSI |
| Type | ARMS ENCLOSED CIRCUIT BREAKER |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | (2) #2/0 AWG-500 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4830513 |
|---|---|
| MPN | AR4HA1NL4R-00LO |
| UPC/EAN | 786679176597 |

