Eaton DD368FDKW-00LO
SKU: CS4848185MPN: DD368FDKW-00LOUPC/EAN: 786689211912
Eaton double door single-throw fused safety switch






$22,197.38
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Double door single-throw fused safety switch, 1200 A, NEMA 12/3R, Painted galvanized steel, Class L, Fusible without neutral, Three-pole, Three-wire, 600 V, Max Hp: 500, 500 hp (3PH @480, 600 V), (4) 1/0 - (4) 750 kcmil
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Enclosure | NEMA 12, NEMA 3R |
| Enclosure Material | Painted galvanized steel |
| Fuse Class Provision | Class L |
| Fuse Configuration | Fusible without neutral |
| Hp Rating Max | 500, 500 hp (3PH @480, 600 V) |
| Nema Rating | NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Product Category | Dust tight |
| Special Features | w/ window, Lock-On Provision |
| Type | Heavy duty double door safety switch |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | FAH |
Specifications
| SKU | CS4848185 |
|---|---|
| MPN | DD368FDKW-00LO |
| UPC/EAN | 786689211912 |

