Eaton AR1HA1NL2R-00LO
SKU: CS4830505MPN: AR1HA1NL2R-00LOUPC/EAN: 786679176559
Eaton enclosed circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton ARMS enclosed circuit breaker, w/ Lock on, 125 A, Interrupt: 100, 65, 35 kAIC (@240, 480, 600 V), Three-pole, 600 V, ALSI, 125 A, Wiring: (2) #2/0 AWG-250 kcmil, (1) #2/0 AWG-500 kcmil, Q1, Circuit breaker: HKD, NEMA 3R, ECB w/ ARMS
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | HKD |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac 35 kAIC at 600 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 1.0000 |
| Series | ECB w/ ARMS |
| Trip Rating | 125 A |
| Trip Type | ALSI |
| Type | ARMS ENCLOSED CIRCUIT BREAKER |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | (1) #2/0 AWG-500 kcmil (2) #2/0 AWG-250 kcmil |
Specifications
| SKU | CS4830505 |
|---|---|
| MPN | AR1HA1NL2R-00LO |
| UPC/EAN | 786679176559 |


