Eaton AR5HA1NL6R-00LO
SKU: CS4830548MPN: AR5HA1NL6R-00LOUPC/EAN: 786679187326
Eaton enclosed circuit breaker

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton ARMS enclosed circuit breaker, w/ Lock on, 800 A, Interrupt: 100, 65, 35 kAIC (@240, 480, 600 V), Three-pole, 600 V, Digitrip™ 310+ trip unit, ALSI, 800 A, Wiring: (4) #4/0-500 kcmil, Circuit breaker: NGH, NEMA 3R, ECB w/ ARMS
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | NG |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 35 kAIC at 600 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | ECB w/ ARMS |
| Trip Rating | 800 A |
| Type | Enclosed circuit breaker |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4830548 |
|---|---|
| MPN | AR5HA1NL6R-00LO |
| UPC/EAN | 786679187326 |

