Square D XCMD2115L1
SKU: CS4814029MPN: XCMD2115L1
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCMD, thermoplastic roller lever, 1NC+1 NO, snap, 1 m

Contact us for pricing and availability
Product Details
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCMD, thermoplastic roller lever, 1NC+1 NO, snap, 1 m
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Body Material | zamak |
| Body Type | fixed |
| Cable Composition | 5 x 0.75 mm² |
| Contact Operation | snap action |
| Contacts Insulation Form | Zb |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Device Short Name | XCMD |
| Fixing Mode | by the body |
| Head Material | zamak |
| Head Type | rotary head |
| Material | metal |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Minimum Force For Tripping | 0.1 N |
| Movement Of Operating Head | rotary |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Positive Opening | with |
| Positive Opening Minimum Force | 0.5 N |
| Product Certifications | CCC# #UL# #CSA |
| Product Or Component Type | limit switch |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
| Series Name | standard format |
| Standards | CSA C22.2 No 14# #EN/IEC 60947-5-1# #UL 508# #EN/IEC 60204-1 |
| Switch Actuation | by 30° cam |
| Tracks | 24/31 mm |
| Wire Insulation Material | PvR |
Specifications
| SKU | CS4814029 |
|---|---|
| MPN | XCMD2115L1 |








