Square D XCKM121
SKU: CS1162261MPN: XCKM121Alternate Part #: SQD-XCKM121
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKM, thermoplastic roller lever plunger, 1NC+1 NO, snap, Pg11
Contact us for pricing and availability
Product Details
Limit switch XCKM - thermoplastic roller lever plunger - 1NC+1NO - snap - Pg11
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Body Material | zamak |
| Body Type | fixed |
| Contact Operation | snap action |
| Contacts Insulation Form | Zb |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Device Short Name | XCKM |
| Fixing Mode | by the body |
| Head Type | plunger head |
| Material | metal |
| Mechanical Durability | 20000000 cycles |
| Minimum Actuation Speed | 0.01 m/min |
| Minimum Force For Tripping | 8 N |
| Movement Of Operating Head | linear |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Positive Opening | with |
| Positive Opening Minimum Force | 24 N |
| Product Certifications | CCC# #UL# #CSA |
| Product Or Component Type | limit switch |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
| Series Name | standard format |
| Standards | CSA C22.2 No 14# #IEC 60204-1# #UL 508# #IEC 60947-5-1# #EN 60947-5-1# #EN 60204-1 |
| Switch Actuation | by 30° cam |
| Terminals Description Iso N 1 | (21-22)NC# #(13-14)NO |
Specifications
| SKU | CS1162261 |
|---|---|
| MPN | XCKM121 |
| Alternate Part # | SQD-XCKM121 |











