Square D XCKP2118N12
SKU: CS1161513MPN: XCKP2118N12
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKP, thermoplastic roller lever, 1NC+1 NO, snap, ½NPT




Contact us for pricing and availability
Product Details
Limit Switch XCKP - Thermoplastic Roller Lever - 1NC+1NO - Snap - ½NPT
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Body Material | plastic |
| Body Type | fixed |
| Contact Operation | snap action |
| Contacts Insulation Form | Zb |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Device Short Name | XCKP |
| Fixing Mode | by the body |
| Head Material | zamak |
| Head Type | rotary head |
| Material | plastic |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Minimum Torque For Tripping | 0.1 N.m |
| Movement Of Operating Head | rotary |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Positive Opening | with |
| Positive Opening Minimum Torque | 0.25 N.m |
| Product Certifications | CSA# #CCC# #UL |
| Product Or Component Type | limit switch |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
| Series Name | standard format |
| Standards | EN 60204-1# #IEC 60947-5-1# #EN 60947-5-1# #IEC 60204-1# #CSA C22.2 No 14# #UL 508 |
| Switch Actuation | by 30° cam |
| Tracks | 24/40 mm |
Specifications
| SKU | CS1161513 |
|---|---|
| MPN | XCKP2118N12 |








