Square D XCKT2118G11
SKU: CS4814025MPN: XCKT2118G11
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKT, thermoplastic roller lever, 1NC+1 NO, snap, Pg11

Contact us for pricing and availability
Product Details
OSISENSE Limit switch XCKT
- Number of poles : 2
- Contacts type and composition : 1 NC + 1 NO
- Material : Plastic
- Head type : Rotary head
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Body Material | plastic |
| Body Type | fixed |
| Contact Operation | snap action |
| Contacts Insulation Form | Zb |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Device Short Name | XCKT |
| Fixing Mode | by the body |
| Head Material | zamak |
| Head Type | rotary head |
| Material | plastic |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Minimum Torque For Tripping | 0.1 N.m |
| Movement Of Operating Head | rotary |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Positive Opening | with |
| Positive Opening Minimum Torque | 0.25 N.m |
| Product Certifications | UL# #CSA# #CCC |
| Product Or Component Type | limit switch |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
| Series Name | standard format |
| Standards | UL 508# #EN 60947-5-1# #EN 60204-1# #IEC 60204-1# #CSA C22.2 No 14# #IEC 60947-5-1 |
| Switch Actuation | by 30° cam |
| Terminals Description Iso N 1 | (21-22)NC# #(13-14)NO |
| Tracks | 24/40 mm |
Specifications
| SKU | CS4814025 |
|---|---|
| MPN | XCKT2118G11 |








