Square D XCKS141
SKU: CS1656234MPN: XCKS141
Limit switch, Limit switches XC Standard, XCKS, thermoplastic plastic roller lever var. length, 1NC+1 NO, snap, Pg13
Contact us for pricing and availability
Product Details
Limit switch XCKS - th.plastic roller lever var. length - 1NC+1NO - snap - Pg13
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Body Material | plastic |
| Body Type | fixed |
| Contact Operation | snap action |
| Contacts Insulation Form | Zb |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Device Short Name | XCKS |
| Fixing Mode | by the body |
| Head Material | plastic |
| Head Type | rotary head |
| Material | plastic |
| Mechanical Durability | 20000000 cycles |
| Minimum Actuation Speed | 0.01 m/min |
| Minimum Torque For Tripping | 0.1 N.m |
| Movement Of Operating Head | rotary |
| Number Of Poles | 2.0 |
| Positive Opening | with |
| Product Certifications | UL# #CSA# #CCC |
| Product Or Component Type | limit switch |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Telemecanique Limit switches XC Standard |
| Series Name | standard format |
| Standards | UL 508# #IEC 60204-1# #EN 60947-5-1# #IEC 60947-5-1# #CENELEC EN 50041# #EN 60204-1# #CSA C22.2 No 14 |
| Switch Actuation | by 30° cam |
| Terminals Description Iso N 1 | (13-14)NO# #(21-22)NC |
Specifications
| SKU | CS1656234 |
|---|---|
| MPN | XCKS141 |







