Square D XB5AD912R10K
SKU: CS4813982MPN: XB5AD912R10K
Complete potentiometer, Harmony XB5, plastic, 22mm, 10K

$52.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Head Ø22 + mounting base + potentiometer 10K
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Colour Of Marking | white |
| Colour Of Marking 1 | white |
| Device Presentation | complete product |
| Device Short Name | XB5 |
| Group Of Product | potentiometer knurled knob |
| Head Type | standard |
| Main Group | potentiometer |
| Material | cermet |
| Mechanical Durability | 50000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Ohmic Value | 10000 Ohm |
| Potentiometer Characteristic | linear |
| Precision Of Internal Conversion Resistor | -0.10000000149012 |
| Product Certifications | BV# #CSA# #UL listed |
| Product Compatibility | Ø 6 mm shaft |
| Product Or Component Type | potentiometer |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Standards | CSA C22.2 No 14# #UL 508# #EN/IEC 60947-1 |
Specifications
| SKU | CS4813982 |
|---|---|
| MPN | XB5AD912R10K |











