Square D SD315DN10B400
SKU: CS4812847MPN: SD315DN10B400
motion control stepper motor drive - SD315 - pulse direction without oscillator

Contact us for pricing and availability
Product Details
Motion Control Stepper Motor Drive - SD315 - Pulse Direction Without Oscillator
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-70 °C |
| Device Short Name | SD315 |
| Format Of The Drive | block |
| Marking | CE |
| Marking 1 | CE |
| Maximum Motor Phase Current | 0.417 |
| Network Number Of Phases | single phase |
| Network Number Of Phases 1 | single phase |
| Overvoltage Category | III |
| Pollution Degree | level 2 |
| Power Losses | <= 7 W |
| Product Certifications | cUL# #UL |
| Product Or Component Type | motion stepper drive |
| Range Of Product | Lexium SD3 |
| Standards | EN/IEC 61800-3 environment 1# #EN/IEC 50178# #EN/IEC 61800-5-1# #EN/IEC 61800-3 environment 2# #EN/IEC 61800-3 |
| Supply Voltage Limits | 19-60 V |
| Supply Voltage Type | DC |
| Type Of Cooling | natural convection |
Specifications
| SKU | CS4812847 |
|---|---|
| MPN | SD315DN10B400 |




