Square D LXM32MD30N4
SKU: CS4811853MPN: LXM32MD30N4
motion servo drive, Lexium 32, 30A, three phase, supply voltage 208 to 480V, 3kW

$2,124.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Motion servo drive - Lexium 32, Three-phase supply voltage 208/480V, 3 kW
- Range of product : Lexium 32
- Product or component type : Motion servo drive
- Device short name : LXM32M
- Format of the drive : Book
- Network number of phases : 3ph
- [Us] rated supply voltage : 200...240 V - 15...10 %, 380...480 V - 15...10 %
- Supply voltage limits : 323…528 V, 170…264 V
- Supply frequency : 50/60 Hz - 5...5 %
- Network frequency : 47.5...63 Hz
- EMC filter : Integrated
- Continuous output current : 10 A at 8 kHz
- Output current 3s peak : 30 A for 5 s
- Maximum continuous power : 2600 W at 230 V, 13000 W at 400 V
- Nominal power : 2 kW at 230 V 8 kHz, 3 kW at 400 V 8 kHz
- Switching frequency : 8 kHz
- Overvoltage category : III
- Maximum leakage current : 30 mA
Attributes
| Ambient Air Temperature For Storage | -25-70 °C |
| Braking Current | 50 mA |
| Device Short Name | LXM32M |
| Discrete Output Number | 3.0000 |
| Electrical Isolation | between power and control |
| Emc Filter | integrated |
| Format Of The Drive | book |
| Marking | CE |
| Maximum Leakage Current | 30 mA |
| Network Frequency | 47.5…63 Hz |
| Network Number Of Phases | three phase |
| Network Number Of Phases 1 | three phase |
| Operating Position | vertical ± 10 degree |
| Output Voltage | <= power supply voltage |
| Overvoltage Category | III |
| Product Certifications | UL# #TÜV# #CSA |
| Product Or Component Type | motion servo drive |
| Range Of Product | Lexium 32 |
| Standards | EN/IEC 61800-5-1# #EN/IEC 61800-3 |
| Supply Voltage Limits | 323-528 V# #170-264 V |
| Switching Frequency | 8 kHz |
| Type Of Cooling | integrated fan |
Specifications
| SKU | CS4811853 |
|---|---|
| MPN | LXM32MD30N4 |





