Square D LC2K0901B7
SKU: CS4811694MPN: LC2K0901B7
reversing Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,\<\=440V 9A, 1NC, 24V AC coil




$239.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys K Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 9A- Control Circuit Voltage: 24V AC 50/60 Hz- Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NC |
| Contactor Application | motor control# #resistive load |
| Device Application | control |
| Device Presentation | preassembled with reversing power busbar |
| Device Short Name | LC2K |
| Interlocking Type | mechanical |
| Mechanical Durability | 5 Mcycles |
| Mounting Support | rail# #plate |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | UL# #CSA# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | reversing contactor |
| Range | TeSys |
| Signalling Circuit Frequency | <= 400 Hz |
| Standards | NF C 63-110# #BS 5424# #IEC 60947# #VDE 0660 |
| Utilisation Category | AC-1# #AC-4# #AC-3 |
Specifications
| SKU | CS4811694 |
|---|---|
| MPN | LC2K0901B7 |









