Square D LC2K09107B7
SKU: CS1678864MPN: LC2K09107B7
Reversing contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,440V 9 A, 1NO, 24V AC coil,faston connectors

$239.96
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys K Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 9A- Control Circuit Voltage: 24V AC 50/60 Hz- Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Contactor Application | resistive load# #motor control |
| Device Application | control |
| Device Presentation | preassembled with reversing power busbar |
| Device Short Name | LC2K |
| Interlocking Type | mechanical |
| Mechanical Durability | 5 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | UL# #CSA# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | reversing contactor |
| Range | TeSys |
| Signalling Circuit Frequency | <= 400 Hz |
| Standards | VDE 0660# #NF C 63-110# #BS 5424# #IEC 60947 |
| Utilisation Category | AC-4# #AC-3# #AC-1 |
Specifications
| SKU | CS1678864 |
|---|---|
| MPN | LC2K09107B7 |








