Square D LC2K0610F7
SKU: CS1193132MPN: LC2K0610F7
reversing Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,\<\=440V 6A, 1NO, 110V AC coil

$186.74
UnitAvailable on backorder
Product Details
TeSys K Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 6A- Control Circuit Voltage: 110V AC 50/60 Hz- Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Contactor Application | motor control |
| Device Application | control |
| Device Presentation | preassembled with reversing power busbar |
| Device Short Name | LC2K |
| Interlocking Type | mechanical |
| Mechanical Durability | 5 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | UL# #CSA# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | reversing contactor |
| Range | TeSys |
| Signalling Circuit Frequency | <= 400 Hz |
| Standards | IEC 60947# #VDE 0660# #BS 5424# #NF C 63-110 |
| Utilisation Category | AC-4# #AC-3 |
Specifications
| SKU | CS1193132 |
|---|---|
| MPN | LC2K0610F7 |









