Square D LP5K1210BW3
SKU: CS4178532MPN: LP5K1210BW3
reversing Contactor, TeSys K, 3P, AC-3/AC-3e,440V 12A, 1NO, 24V DC low consumption coil

Contact us for pricing and availability
Product Details
TeSys K Contactor- Number of Poles: 3-Poles- Pole Contact Composition: 3 NO- Rated Operational Current: 12A- Control Circuit Voltage: 24V DC- Reversing
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-50 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -50-80 °C |
| Auxiliary Contact Composition | 1 NO |
| Coil Technology | built-in bidirectional peak limiting diode suppressor |
| Contactor Application | motor control# #resistive load |
| Device Application | control |
| Device Presentation | preassembled with reversing power busbar |
| Device Short Name | LP5K |
| Interlocking Type | mechanical |
| Mechanical Durability | 5 Mcycles |
| Mounting Support | plate# #rail |
| Overvoltage Category | III |
| Pole Contact Composition | 3 NO |
| Poles Description | 3P |
| Product Certifications | UL# #CSA# #UKCA |
| Product Name | TeSys K |
| Product Or Component Type | reversing contactor |
| Range | TeSys |
| Standards | IEC 60947# #NF C 63-110# #VDE 0660# #BS 5424 |
| Utilisation Category | AC-4# #AC-1# #AC-3 |
Specifications
| SKU | CS4178532 |
|---|---|
| MPN | LP5K1210BW3 |









