APC AP7530
SKU: CS4805146MPN: AP7530UPC/EAN: 731304207962
Rack PDU, Basic, Zero U, 20A, 120V, (24)5-20

Contact us for pricing and availability
Documents
Product Details
Rack PDU, Basic, Zero U, 20A, 120V, (24)5-20
APC Basic Rack PDU, Input: 100V, 120V, Input Connections: NEMA L5-20P, Cord Length:10 feet ( 3.05 meters ), Output: 120V, Output Connections: NEMA 5-20R
Includes: Cord retention bracket(s), Installation guide, Rack Mounting brackets, Toolless Mounting Kit, User Manual
Attributes
| Sena In Rated Current | 16 A |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | -5-45 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -25-65 °C |
| Sena Colour | black |
| Sena Colour 1 | black |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Input Current Limits | 20 A |
| Sena Input Voltage | 100 V 120 V |
| Sena Input Voltage 1 | 100 V 120 V |
| Sena Load Capacity | 1920 VA |
| Sena Max Current Draw | 16 A |
| Sena Mounting Location | side |
| Sena Mounting Mode | rack-mounted |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz |
| Sena Number Of Cables | 1.0000 |
| Sena Number Of Power Socket Outlets | 24 NEMA 5-20R |
| Sena Number Of Power Socket Outlets 1 | 24 NEMA 5-20R |
| Sena Number Of Rack Unit | 0U |
| Sena Operating Altitude | 0…15000 ft |
| Sena Output Voltage | 120 V |
| Sena Output Voltage 1 | 120 V |
| Sena Permissible Voltage | 100-120 V |
| Sena Plug Standard | NEMA L5-20P |
| Sena Product Certifications | cUL listed# #UL listed |
| Sena Protection Type | without circuit breaker |
| Sena Relative Humidity | 5-95 % |
| Sena Standards | CSA C22.2 No. 60950-1-03# #UL 60950-1 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 5-95 % |
| Sena Ups Size | S |
Specifications
| SKU | CS4805146 |
|---|---|
| MPN | AP7530 |
| UPC/EAN | 731304207962 |











