APC AP9566
SKU: CS4805167MPN: AP9566UPC/EAN: 731304213048
Rack PDU, Basic, 1U, 16A, 208V, (12)C13

Contact us for pricing and availability
Product Details
Rack PDU, Basic, 1U, 16A, 208V, (12)C13- Cable length : 3.66 m - Colour : Black - Depth : 5.7 cm - Height : 4.4 cm - Net weight : 2.5 kg - Width : 44.7 cm - Rated current : 16 A - Input current limits : 20 A - Load capacity : 3328 VA - Network frequency : 50/60 Hz - Plug standard : NEMA L6-20P - Input voltage : 200 V, 208 V, 230 V
Attributes
| Sena In Rated Current | 16 A |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | 0-45 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -25-65 °C |
| Sena Colour | black |
| Sena Colour 1 | black |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Input Current Limits | 20 A |
| Sena Input Voltage | 200 V 208 V 230 V |
| Sena Input Voltage 1 | 200 V 208 V 230 V |
| Sena Load Capacity | 3328 VA |
| Sena Max Current Draw | 16 A |
| Sena Mounting Location | front# #rear |
| Sena Mounting Mode | rack-mounted |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz |
| Sena Number Of Cables | 1.0000 |
| Sena Number Of Power Socket Outlets | 12 IEC 60320 C13 |
| Sena Number Of Power Socket Outlets 1 | 12 IEC 60320 C13 |
| Sena Number Of Rack Unit | 1U |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Voltage | 208 V |
| Sena Output Voltage 1 | 208 V |
| Sena Plug Standard | NEMA L6-20P |
| Sena Product Certifications | cUL listed# #UL listed |
| Sena Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Standards | UL 60950 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 0-95 % |
| Sena Ups Size | S |
Specifications
| SKU | CS4805167 |
|---|---|
| MPN | AP9566 |
| UPC/EAN | 731304213048 |











