APC AP8930
SKU: CS4805158MPN: AP8930UPC/EAN: 731304307518
Rack PDU 2G, Switched, ZeroU, 20A, 100-120V, (24) 5-20R

Contact us for pricing and availability
Product Details
Rack PDU 2G, Switched, ZeroU, 20A, 100-120V, (24) 5-20R
Attributes
| Sena In Rated Current | 16 A |
| Sena Ambient Air Temperature For Operation | -5-60 °C |
| Sena Ambient Air Temperature For Storage | -25-65 °C |
| Sena Colour | black |
| Sena Colour 1 | black |
| Sena Curve Equation | efficiency |
| Sena Curve Load Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve X Axis Title | load |
| Sena Curve X Axis Units | percentage |
| Sena Curve Y Axis Maximum | 1.0000 |
| Sena Curve Y Axis Minimum | 0.5000 |
| Sena Curve Y Axis Title | efficiency |
| Sena Curve Y Axis Units | percentage |
| Sena Input Current Limits | 20 A |
| Sena Input Voltage | 120 V |
| Sena Input Voltage 1 | 120 V |
| Sena Load Capacity | 1920 VA |
| Sena Mounting Location | side |
| Sena Mounting Mode | not rack-mountable |
| Sena Mounting Preference | no preference |
| Sena Network Frequency | 50/60 Hz |
| Sena Number Of Cables | 1.0000 |
| Sena Number Of Power Socket Outlets | 24 NEMA 5-20R |
| Sena Number Of Power Socket Outlets 1 | 24 NEMA 5-20R |
| Sena Number Of Rack Unit | 0U |
| Sena Operating Altitude | 0…10000 ft |
| Sena Output Voltage | 120 V |
| Sena Output Voltage 1 | 120 V |
| Sena Permissible Voltage | 100-120 V |
| Sena Plug Standard | NEMA L5-20P |
| Sena Product Certifications | cUL listed# #UL listed |
| Sena Relative Humidity | 5-95 % |
| Sena Standards | FCC part 15 class A# #ICES-003# #UL 60950-1 |
| Sena Storage Altitude | 0-50000 ft |
| Sena Storage Relative Humidity | 5-95 % |
| Sena Ups Size | S |
Specifications
| SKU | CS4805158 |
|---|---|
| MPN | AP8930 |
| UPC/EAN | 731304307518 |











