Square D XVLA333
SKU: CS464674MPN: XVLA333UPC/EAN: 3389110651669
Pilot light, Harmony XVL, plastic, green, 12mm, covered LED, 24V DC

$50.70
Unit1 in stock
Product Details
Pilot Light 12mm - IP40/IP65 - Green - Covered LED Included - 24V - Lugs
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V |
| Us Rated Supply Voltage 1 | 24 V |
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bulb Lifespan | 100000 h |
| Component Name | XVL |
| Current Consumption | 18 mA |
| Light Block Colour | green |
| Light Source | covered LED |
| Mounting Diameter | 12 mm |
| Nominal Voltage Limit | 0.8…1.1 Un |
| Product Certifications | CSA# #UL |
| Product Or Component Type | LED pilot light with integral lens cap |
| Protection Type | integral ballast resistor# #built-in by diode |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Harmony XVL |
| Supply Circuit Type | DC |
| Terminals Description Iso N 1 | (X1-X2)PL |
Specifications
| SKU | CS464674 |
|---|---|
| MPN | XVLA333 |
| UPC/EAN | 3389110651669 |









