Square D XB5EVB3
SKU: CS4813991MPN: XB5EVB3
Monolithic pilot light, Harmony XB5, grey plastic, green, 22mm, universal LED, plain lens, 24V AC DC

$24.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Monolithic pilot light, plastic, green, Dia 22, plain lens with integral LED, 24 V AC/DC
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -25-70 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Bulb Base | integral LED |
| Cap Operator Or Lens Colour | green |
| Cap Operator Or Lens Colour 1 | green |
| Compatibility Code | XB5 |
| Current Consumption | 18 mA |
| Device Presentation | monolithic product |
| Device Short Name | XB5 |
| Fixing Collar Material | plastic |
| Head Type | standard |
| Light Source | protected LED |
| Light Source Colour | green |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | CSA# #UL listed |
| Product Or Component Type | pilot light |
| Protective Treatment | TH |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
| Signalling Type | steady |
| Signalling Type 1 | steady |
| Terminals Description Iso N 1 | (X1-X2)PL |
Specifications
| SKU | CS4813991 |
|---|---|
| MPN | XB5EVB3 |











