Belimo GMB24-MFT
SKU: CS430123MPN: GMB24-MFT
Damper Actuator, 360 in-lb [40 Nm], Non fail-safe, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
UnitAvailable on backorder
Product Details
Features:
- Brushless DC Motor for Added Accuracy and Controllability
- Cut Labor Costs with Simple Direct Coupling
- Self-Centers on 1.05” or ¾” with the Standard Clamp
- Check Damper Position with Clear Position Indicator
- Enjoy Added Flexibility with Easy Mechanical Stops to Adjust Angle of Rotation
- Need to Change Control Direction? Do it easily with a Simple Switch
- Easily Accessible Manual Override Button helps you Pre-Tension Damper Blades
- Standard 3ft Plenum Rated Cable and Conduit Connector Provided on Basic Models
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Fail-Safe | Non-Spring Return |
| Torque | 360 in-lb |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Transformer Sizing | 7 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 4 W |
| Power Consumption In Rest Position | 1.5 W |
| Overload Protection | electronic throughout 0…95° rotation |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Angle Of Rotation | Max. 95°, adjustable with mechanical stop |
| Direction Of Motion Motor | selectable with switch 0/1 |
| Position Indication | Mechanically, 30…65 mm stroke |
| Running Time (Motor) | default 150 s, variable 75…300 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Degree Of Protection Iec/En | IP54 |
| Degree Of Protection Nema/Ul | NEMA 2 |
| Connection | cable |
| Servicing | maintenance-free |
| Housing Material | UL94-5VA |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |
| Noise Level, Motor | 45 dB(A) |
| Torque Motor | 360 in-lb [40 Nm] |