Turck NI35U-CK40-ADZ30X2-B3131 W/BS4
SKU: CS4209667MPN: NI35U-CK40-ADZ30X2-B3131 W/BS4Alternate Part #: 4280431UPC/EAN: 4047101225792
4280431 - UPROX, RECT., AC, CON. ½IN.
Unit
Available on backorder
remove
add
Product Details
Inductive Sensor
With Extended Switching Distance
  • Rectangular, height 40 mm
  • Variable orientation of active face in 5 directions
  • Plastic, PBT‐GF30‐V0
  • Only use the included plastic clip BS4-CK40
  • Factor 1 for all metals
  • Increased switching distance
  • Protection class IP68
  • Large coverage
  • Resistant to magnetic fields
  • Extended temperature range
  • High switching frequency
  • AC 2-wire, 20…250 VAC
  • DC 2-wire, 10…300 VDC
  • NO contact
  • ½” male connector
Attributes
Ambient Temperature -30…+85 °C
Construction Size 65 x 40 x 40 mm, CK40