Square D ZB5AW14
SKU: CS4178589MPN: ZB5AW14
Head for illuminated push button, Harmony XB5, red projecting, 22mm, BA9s bulb, spring return, unmarked

Contact us for pricing and availability
Product Details
Red projecting illuminated pushbutton head Dia 22 spring return for BA9s bulb
Attributes
| Ambient Air Temperature For Operation | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Operation 1 | -40-55 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-70 °C |
| Bezel Material | dark grey plastic |
| Device Presentation | basic sub-assemblies |
| Device Short Name | ZB5 |
| Group Of Product | projected push BA9s |
| Head Type | standard |
| Main Group | illum push-button |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Mounting Diameter | 22 mm |
| Operator Additional Information | with plain lens |
| Product Certifications | BV# #UL listed# #LROS (Lloyds register of shipping)# #GL# #CSA# #DNV |
| Product Compatibility | BA 9s |
| Product Or Component Type | head for illuminated push-button |
| Protective Treatment | TC |
| Range Of Product | Harmony XB5 |
| Sale Per Indivisible Quantity | 1.0000 |
| Shape Of Signaling Unit Head | round |
Specifications
| SKU | CS4178589 |
|---|---|
| MPN | ZB5AW14 |











