Dwyer AVS-350
SKU: CS4116048MPN: AVS-350Alternate Part #: 124174-02
AVS-350 VAC SW 6-28 IN HG 5 A

$233.41
UnitAvailable on backorder
Product Details
Adjustable pressure switch, set point range 6.0-21.5” Hg (15.2-54.6 cm Hg) increasing, 8.4-28.2” Hg (21.3-71.6 cm Hg) decreasing, ±4.0” Hg (10.2 cm Hg) repeatability, 2.6-7.3” Hg (6.6-18.5 cm Hg) deadband.
Attributes
| Commodity Code | R2AD |
| Compliance | UR. |
| Cycling | Not to exceed 20 CPM. |
| Electrical Connection | 3-wire, 20 AWG insulated with PVC, 12” (30 cm) length. |
| Electrical Connections | 3-wire, 20 AWG insulated with PVC, 12” (30 cm) length. |
| Electrical Rating | 5 A @ 250 VAC, 3 A @ 28 VDC. |
| Electrical Ratings | 5 A @ 250 VAC, 3 A @ 28 VDC. |
| Pressure Vacuum Limits | 150% of range. |
| Process Connection | ⅛” male NPT. |
| Sensor Element | Capsule. |
| Service | Compatible liquids or gases. |
| Set Point | Field adjustable. |
| Switch Type | SPDT snap action. |
| Wetted Material | Capsule: 17-7 PH SS; Fitting: 303 stainless steel. |
Specifications
| SKU | CS4116048 |
|---|---|
| MPN | AVS-350 |
| Alternate Part # | 124174-02 |


