Siemens MXG461.40-20U
SKU: CS41006MPN: MXG461.40-20U
Magnetic Valve, 1-½”, 2-way or floating, 23.4 Cv, 0-10V control, NPT unions
Unit
1 in stock
remove
add
Product Details
This MX Control Valve with Electronic Modules is designed for 0 to 10V control of chilled water and low-pressure hot water, especially in HVAC systems. This 1-½” valve can be configured for straight-through or floating applications and has a 23.4 Cv and 43 psi close-off. This valve has 1000:1 resolution and a positioning time is ≤ 1 second, manual override, auto calibration, dip switch selectable signal input and flow characteristic, and built-in position feedback. The valve includes NPT union fittings and blanking flange. UL and cUL listed.
Attributes
Control Signal 0…10 Vdc;2…10 V;4…20 mA
End Connection NPT union fittings and blanking flange
Fail Safe Yes
Flow Characteristic Linear or Equal Percentage
Flow Coefficient Cv 23.0000
Max Differential Pressure Liquid 44 psi
Max Inlet Pressure Absolute Liquid 44 psi
Medium Water
Medium Temperature 34…266 ºF
Medium Temperature F Max 266 ºF
Medium Temperature F Min 34 ºF
Port Configuration 2 & 3 Way
Supply Voltage 24 VAC
Trim Material Stainless Steel
Valve Body Style Stroke-Integrated-Magnetic
Valve Size 1.5 in