Belimo AFRX24-MFT-S
SKU: CS4062339MPN: AFRX24-MFT-S
Configurable, Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, 2 x SPDT, MFT/programmable
Product Details
Attributes
| Control | MFT/programmable |
| Auxillary Switch | 2 x SPDT |
| Fail-Safe | Spring Return |
| Nominal Voltage | AC/DC 24 V |
| Transformer Sizing | 10 VA (class 2 power source) |
| Enclosure | UL Enclosure Type 2 |
| Power Supply | 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10% |
| Power Consumption In Operation | 7.5 W |
| Power Consumption In Rest Position | 3 W |
| Electrical Connection | (2) 18 GA appliance cables with ½” conduit connectors, 3 ft [1 m], |
| Overload Protection | electronic throughout 0…95° rotation |
| Operating Range | 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point) |
| Operating Range Y Variable | Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V |
| Input Impedance | 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point |
| Position Feedback | 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable |
| Position Indication | Mechanical |
| Running Time (Motor) | default 150 s, variable 70…220 s |
| Running Time Fail-Safe | <20 s |
| Ambient Humidity | max. 95% r.H., non-condensing |
| Ambient Temperature | -22…122°F [-30…50°C] |
| Storage Temperature | -40…176°F [-40…80°C] |
| Servicing | maintenance-free |
| Nominal Voltage Dc | 24 V |
| Nominal Voltage Ac | 24 V |