SKU: CS3355327MPN: B349+AFRX24-MFT-S
Characterized Control Valve (CCV), 2”, 3-way, Cv 46 |Configurable Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, 2 x SPDT, MFT/programmable
Product Details
Attributes
Control MFT/programmable
Auxillary Switch 2 x SPDT
Valve Size 2” [50]
Cv 46.0
Flow Pattern 3-way Mixing/Diverting
Fail-Safe Spring Return
Valve Trim Stainless steel
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Close-Off Pressure ∆Ps 200 psi
Transformer Sizing 10 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Pressure Independent NO
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 7.5 W
Power Consumption In Rest Position 3 W
Electrical Connection (2) 18 GA appliance cables with ½” conduit connectors, 3 ft [1 m],
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Operating Range 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point)
Operating Range Y Variable Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Angle Of Rotation 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) default 150 s, variable 70…220 s
Running Time Fail-Safe <20 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Fluid chilled or hot water, up to 60% glycol
Controllable Flow Range 75°
Pipe Connection NPT female ends
Fluid Temp Range (Water) 0…250°F [-18…120°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Cv Range [Gpm] 17…47
Pipe Connection Type internal thread
Kvs Range [M³/H] 15…40 m³/h
Flow Characteristic A-port equal percentage, B-port modified for constant common port flow
Servicing maintenance-free
Valve Body Nickel-plated brass body
Stem stainless steel
Seat PTFE
Stem Seal EPDM (lubricated)
Characterized Disc TEFZEL®
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V
Noise Level, Motor 45 dB(A)
Body Pressure Rating 400 psi