Belimo AFRX24-MFT
SKU: CS2403123MPN: AFRX24-MFT
Configurable Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2...10 V, MFT/programmable
Unit
7 in stock
remove
add
Product Details
AFR series actuators are used with B6 Series, Two Way Flanged Ball Valves.
Attributes
Control MFT/programmable
Fail-Safe Spring Return
Nominal Voltage AC/DC 24 V
Transformer Sizing 10 VA (class 2 power source)
Enclosure UL Enclosure Type 2
Power Supply 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, ±10%
Power Consumption In Operation 7.5 W
Power Consumption In Rest Position 3 W
Electrical Connection 18 GA appliance cable, 3 ft [1 m], with ½” conduit connector
Overload Protection electronic throughout 0…95° rotation
Operating Range 2…10 V (default), 4…20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, ¼ W resistor), variable (VDC, PWM, on/off, floating point)
Operating Range Y Variable Start point 0.5…30 V End point 2.5…32 V
Input Impedance 100 kΩ for 2…10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4…20 mA, 1500 Ω for PWM, On/Off and Floating point
Position Feedback 2…10 V, Max. 0.5 mA, VDC variable
Angle Of Rotation 90°
Direction Of Motion Motor selectable with switch
Position Indication Mechanical
Running Time (Motor) default 150 s, variable 70…220 s
Running Time Fail-Safe <20 s
Ambient Humidity max. 95% r.H., non-condensing
Ambient Temperature -22…122°F [-30…50°C]
Storage Temperature -40…176°F [-40…80°C]
Degree Of Protection Iec/En IP54
Degree Of Protection Nema/Ul NEMA 2
Connection cable
Servicing maintenance-free
Nominal Voltage Dc 24 V
Nominal Voltage Ac 24 V