Turck RM-101S10C-9D38B-H1151
SKU: CS3854437MPN: RM-101S10C-9D38B-H1151Alternate Part #: 1545884
1545884 - MULTITURN




$1,220.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
Absolute Rotary Encoder - Multiturn
Industrial Line
- Clamping flange, Ø 36 mm
- Solid shaft, Ø 10 mm × 20 mm
- Magnetic measuring principle
- Shaft material: stainless steel
- IP67 rated on the shaft side
- ‐40…+85 °C
- Max. 4000 rev/min
- 10-30 VDC
- CANopen DS 406 V4.0
- M12 connection, 5-pin
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Communication Protocol | CANopen |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270501 -/- Encoder, absolute |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Encoder Line | Industrial-Line |
| Flange Diameter | Ø 36 mm |
| Flange Type | Clamping flange |
| Housing Material | Die-cast zinc |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Type | Absolute multiturn |
| Protection Class | IP67 |
| Protection Class Shaft | IP67 |
| Shaft Diameter D Mm | 10 mm |
| Shaft Type | Solid shaft |
| Technology | Magnetic |
Specifications
| SKU | CS3854437 |
|---|---|
| MPN | RM-101S10C-9D38B-H1151 |
| Alternate Part # | 1545884 |






