Turck NI65R-
SKU: CS3814553MPN: NI65R-Alternate Part #: 1440007UPC/EAN: 4047101069327
1440007 - FERRITE, RING, GEN., GEN.

$685.19
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Ring Probe
- Rectangular, height 32 mm
- Plastic, ABS
- Modular mounting with the S32SR-AP44X-S1131 or S32SR-VP44X switching amplifier
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 95 x 100 x 32 mm, S32 |
| Customs Tariff Number | 85365080900.0000 |
| Design | Ring probe |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Housing Material | Plastic, ABS |
| Inside Ring Diameter D | 65 mm |
| Protection Class | IP65 |
| Special Feature | Ring sensor, static output |
Specifications
| SKU | CS3814553 |
|---|---|
| MPN | NI65R- |
| Alternate Part # | 1440007 |
| UPC/EAN | 4047101069327 |











