Turck NI2-Q6.5-AP6-0.2-RS4T/S34
SKU: CS3813992MPN: NI2-Q6.5-AP6-0.2-RS4T/S34Alternate Part #: 16500231
16500231 - FERRITE, RECT., DC, PIGTAIL M

$171.56
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Resistant to Magnetic Fields
- Rectangular, height 6.5 mm
- Active face, lateral
- Plastic, PP GR‐20
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M12 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 20.2 x 17.2 x 6.5 mm, Q6.5 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable with connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Plastic, PP GR-20 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 2 mm |
| Special Feature | Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.030 kHz |
Specifications
| SKU | CS3813992 |
|---|---|
| MPN | NI2-Q6.5-AP6-0.2-RS4T/S34 |
| Alternate Part # | 16500231 |





