Turck BI1-Q6.5-RP6
SKU: CS3787742MPN: BI1-Q6.5-RP6Alternate Part #: 4613425UPC/EAN: 4047101155754
4613425 - FERRITE, RECT., DC, CABLE
Contact us for pricing and availability
Product Details
Inductive Sensor
- Rectangular, height 6.5 mm
- Active face, lateral
- Plastic, PP GR‐20
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NC contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 20.2 x 17.2 x 6.5 mm, Q6.5 |
| Customs Tariff Number | 85365080.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PP GR-20 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NC contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 1 mm |
| Switching Frequency | 0.030 kHz |