Turck NI2-Q6.5-AP6/S34
SKU: CS2455973MPN: NI2-Q6.5-AP6/S34Alternate Part #: 1650023UPC/EAN: 4047101147926
1650023 - FERRITE, RECT., DC, CABLE

$159.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Resistant to Magnetic Fields
- Rectangular, height 6.5 mm
- Active face, lateral
- Plastic, PP GR‐20
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Cable connection
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 20.2 x 17.2 x 6.5 mm, Q6.5 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Rectangular |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Cable |
| Housing Material | Plastic, PP GR-20 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 2 mm |
| Special Feature | Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.030 kHz |
Specifications
| SKU | CS2455973 |
|---|---|
| MPN | NI2-Q6.5-AP6/S34 |
| Alternate Part # | 1650023 |
| UPC/EAN | 4047101147926 |



