Turck BI2-Q5.5-AP6X-0.2-RS4T/S34
SKU: CS3788832MPN: BI2-Q5.5-AP6X-0.2-RS4T/S34Alternate Part #: 1613080
1613080 - FERRITE, RECT., DC, PIGTAIL M1
Inductive Sensor
Resistant to Magnetic Fields
- Rectangular, height 5.5 mm
- Active face on top
- Plastic, PP
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, PNP output
- Pigtail with male end M12 x 1
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | 28 x 8 x 5.5 mm, Q5.5 |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 2 mm |
| Special Feature | Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 1.0 kHz |