Turck NI2-BTM-0.16-BDS-2AP6X3-H1141/S34
SKU: CS3813972MPN: NI2-BTM-0.16-BDS-2AP6X3-H1141/S34Alternate Part #: 1650120UPC/EAN: 4047101082159
1650120 - FERRITE, CLAMP, DC, CON. M12

$269.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
Monitoring Kit for Power Clamps
- Rectangular, height 18 mm
- Plastic, PP GR-20
- Mounting instructions and minimum distances acc. to BTM specification must be observed when mounted in metal
- Blind hole: Ø 10 mm ; depth 4 mm
- Resistant to magnetic fields (weld-resistant), for DC and AC fields up to 100 mT
- 2 x NO contact, PNP output
- DC 4-wire, 10…30 VDC
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Monitoring kit for power clamps |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, PP GR-20 |
| Mounting | Non-flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, PNP |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 2 mm |
| Special Feature | Resistant to magnetic fields |
| Switching Frequency | 0.030 kHz |
Specifications
| SKU | CS3813972 |
|---|---|
| MPN | NI2-BTM-0.16-BDS-2AP6X3-H1141/S34 |
| Alternate Part # | 1650120 |
| UPC/EAN | 4047101082159 |









