Turck LT54E-Q21R-LU0X3-H1151
SKU: CS3811926MPN: LT54E-Q21R-LU0X3-H1151Alternate Part #: LT0469
LT0469 - PROFILE STYLE
UnitAvailable on backorder
Product Details
Magnetically actuated angle sensor
- EZ-Track Linear Displacement Transducer
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+70 °C |
| Approvals | CE |
| Design | Profile |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, AL |
| Measuring Principle | Magnetostrictive |
| Measuring Range | 1371.6 mm [54.00 in] |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
| Voltage Output | 0…10 V |