Turck LT12E-Q21R-LI0X3-H1151
SKU: CS3811745MPN: LT12E-Q21R-LI0X3-H1151Alternate Part #: LT0367
LT0367 - PROFILE STYLE

$1,537.25
UnitAvailable on backorder
Product Details
Magnetically actuated linear position sensor
- EZ-Track Linear Displacement Transducer
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+70 °C |
| Approvals | CE |
| Current Output | 4…20 mA |
| Design | Profile |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, AL |
| Measuring Principle | Magnetostrictive |
| Measuring Range | 304.8 mm [12.00 in] |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP67 |
Specifications
| SKU | CS3811745 |
|---|---|
| MPN | LT12E-Q21R-LI0X3-H1151 |
| Alternate Part # | LT0367 |

