Turck LT54E-R10-LU1-H1151
SKU: CS3811927MPN: LT54E-R10-LU1-H1151Alternate Part #: LT0804
LT0804 - ROD STYLE

$2,709.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Magnetically actuated linear position sensor
- EZ-Track Linear Displacement Transducer
Attributes
| Ambient Temperature | -40…+85 °C |
| Approvals | CE |
| Design | Rod |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Metal, AL |
| Measuring Principle | Magnetostrictive |
| Measuring Range | 1371.6 mm [54.00 in] |
| Output Function | Analog output |
| Protection Class | IP68 |
| Voltage Output | 10…0 V |
Specifications
| SKU | CS3811927 |
|---|---|
| MPN | LT54E-R10-LU1-H1151 |
| Alternate Part # | LT0804 |

